Jaką formę opodatkowania wybrać

Przedsiębiorca rozpoczynający przygodę z własnym biznesem, już na początku musi odpowiedzieć sobie na szereg ważnych pytań. Jedno z kluczowych brzmi: jaka forma opodatkowania firmy będzie najkorzystniejsza dla powstającej działalności gospodarczej? W tym artykule przedstawimy aktualne możliwości rozliczania podatku dochodowego w urzędzie skarbowym, przedstawiając zalety i wady każdego z dostępnych wyborów. Sprawdź, jaki podatek wybrać dla swojej firmy!

Dlaczego wybór odpowiedniej formy opodatkowania jest ważny?

Regularnie przekazywane fiskusowi zaliczki na podatek dochodowy, stanowią jedno z najważniejszych obciążeń przedsiębiorców, niezależnie od sposobu organizacji ich biznesów czy skali prowadzonej działalności gospodarczej. Dobrze dopasowana forma opodatkowania może pomóc w efektywnym zarządzaniu finansami firmy, uwzględniając jej strukturę, rozmiar oraz cele biznesowe. Warto również pamiętać, że przepisy podatkowe podlegają zmianom, a wybór odpowiedniego systemu podatkowego może pomóc w zminimalizowaniu wpływu tych zmian na kondycję przedsiębiorstwa. To, jaką formę opodatkowania wybrać dla swojej organizacji, zależy więc od wielu czynników, w tym od rodzaju działalności gospodarczej, wysokości przychodów, ale również rozmiaru ponoszonych przez przedsiębiorcę kosztów.

Jaki podatek dla działalności gospodarczej – dostępne możliwości

Aktualnie przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych umożliwiają osobom prowadzącym własną firmę korzystanie z jednej z czterech form opodatkowania. Należą do nich:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych, według tzw. skali podatkowej,
  • linowy podatek dochodowy od działalności gospodarczej,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • rozliczanie podatku przy wykorzystaniu karty podatkowej.

Wybór formy opodatkowania – skala podatkowa

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Polega na tym, że podatek dochodowy od osób fizycznych obliczany jest na podstawie stawki uzależnionej od wysokości dochodu. Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach skali podatkowej w 2024 roku to:

  • 12% – dla dochodu nieprzekraczającego 120 000 zł (pierwszy próg podatkowy)
  • 32% – dla nadwyżki ponad 120 000 zł (drugi próg podatkowy)

Właścicieli firm rozważających wybór tej formy opodatkowania z pewnością interesuje kwestia kwoty wolnej od podatku, która w 2024 roku nadal wynosiła będzie 30 000 zł. Rozliczanie się według skali pozwala przedsiębiorcom odliczać koszty uzyskania przychodu, co również wpływa na popularność tego modelu rozliczeń osób prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Od podatku nie można natomiast odliczyć składki zdrowotnej, która wynosi 9% dochodu.

Podatek liniowy dla działalności gospodarczej

Drugą możliwością jest opodatkowanie firmy podatkiem liniowym. W tym przypadku ustawodawca nie zapisał żadnych progów podatkowych, w związku z czym przedsiębiorca zapłaci jednolitą stawkę 19% bez względu na wielkość swoich dochodów. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać linowy podatek od działalności gospodarczej, musisz pamiętać o możliwości pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodu oraz braku limitu w wysokości dochodów. Ograniczeniem liniowego PIT jest niewątpliwie fakt, że taka forma opodatkowania nie daje firmie możliwości skorzystania z kwoty wolnej.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Alternatywą dla rozliczeń na zasadach ogólnych jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku już w nazwie podatku dostrzec można podstawową różnicę – na ryczałcie podstawę opodatkowania stanowi nie dochód a przychód. Wszystko z uwagi na fakt, iż w tym modelu osoba prowadząca działalność gospodarczą nie ma możliwości pomniejszenia zaliczek o koszty uzyskania przychodu. Stąd też brak wymogu prowadzenia przez ryczałtowców Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Stawki przy zryczałtowanym opodatkowaniu wynoszą od 2% do 17% w zależności od branży, w której działa dana firma. Warto więc dokładnie sprawdzić, jaki podatek obowiązuje przy Twojej działalności, by mieć pewność, że wybór takiej formy rozliczania dochodów będzie opłacalny. Pamiętaj, że nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z ryczałtu – nie jest on dostępny m.in. w przypadku aptek, kantorów czy firm sprzedających części do pojazdów mechanicznych.

Karta podatkowa a podatek od działalności gospodarczej

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, a więc od stycznia 2022 roku, nie ma już możliwości przejścia na opodatkowanie według karty podatkowej. Z takiej formy rozliczania podatku dochodowego mogą więc korzystać wyłącznie Ci przedsiębiorcy, którzy byli opodatkowani w ten sposób przed 2022 rokiem. Stawki dla karty podatkowej na dany rok ogłaszane są obwieszczeniem Ministra Finansów, a ich wysokość zależy m.in. od rodzaju biznesu oraz liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza.

Prowadzisz firmę i chcesz wybrać inną formę opodatkowania?

Nie ulega wątpliwości, że wybór formy opodatkowania powinien być wynikiem dogłębnej analizy. Dotyczy to zarówno tych, którzy dopiero zakładają działalność gospodarczą, jak i przedsiębiorców z wieloletnim stażem. Warto pamiętać, że firma ma prawo wybrać inną formę rozliczania podatku, o ile spełnia wymogi niezbędne do zmiany. Jeśli rozważasz przejście na alternatywny system rozliczeń, skontaktuj się z nami i skorzystaj ze wsparcia zewnętrznego dyrektora finansowego, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.